Časté chemické čistenie potrubia spôsobuje vážne problémy

| |

Vedeli ste, že časté chemické čistenie potrubia môže spôsobiť vážne problémy ? Pred tým, ako sa pokúsite prepchať upchatý odtok v kuchyni alebo v kúpeľni chemickým čistiacim prostriedkom mali by ste zvážiť skryté riziká a potenciálne škody, ktoré vám chemické čistenie môže spôsobiť.

Chemické čistenie potrubia – postupné ničenie vášho potrubia

Ušetriť na inštalatéroch tým, že využijem rôzne chemické prípravky ktoré zaručujú 100 % čistotu ? To nie je veľmi dobrý nápad.

čističe odtokov sú nevyspytateľné  – čističe odtokov vo väčšine prípadov bývajú veľmi agresívne. Okrem toho, že rozpustia všetky nečistoty, ktoré spôsobujú upchaté potrubie, pomaly ale isto rozpúšťajú steny potrubia ( najmä ak sa jedná o staré nekvalitné potrubia )

Kyslé čističe spôsobujú koróziu  – používanie kyslých čističov môže zapríčiniť koróziu potrubia. Korózia potrubia môže viesť k vzniku prasknutého potrubia. Stane sa tak vtedy, ak chemikália nedokáže rozpustiť usadené nečistoty a ostane v potrubí.

Plastové potrubia môžu byť problém – ak potrubia vo vašej domácnosti sú vyrobené z plastov ( často používaný PVC ) nemali by ste siahať po tekutých čističoch. Agresívne chemikálie ktoré sa nachádzajú v chemických čističoch môžu rozožierať potrubia a preniknúť aj na iné povrchy

chemické čistenie potrubia
Časté chemické čistenie potrubia

Chemické čistenie potrubia a environmentálne nebezpečenstvo

Chemické čističe, ktoré dennodenne domácnosti používajú na čistenie upchatého odtoku či záchoda končia v riekach, jazerách a na skládkach čo spôsobuje vo veľkej miere znečistenie potrubia. V niektorých prípadoch je použitie chemikálií nevyhnutné , avšak ak je to možné s problémami ako upchaté potrubie, upchatý odtok sa obráťte na odborníkov – inštalatérske firmy. Vysokotlakové čistenie potrubia alebo mechanické čistenie potrubia vás ihneď zbaví upchatého potrubia a zároveň ušetríte niekoľko € za chemické prostriedky.

Znečistenie vôd z dôvodu chemického čistenia

Ako nahradiť chemické čistenie potrubia ?

Skôr ako sa rozhodnete použiť chemické čističe potrubia skúste použiť niektorú s nasledujúcich alternatív:

Domáci recept na upchaté potrubie alebo odtok

Všetky ingrediencie použité v tomto recepte máte stále po ruke v kuchyni. Do pohára nalejeme pol šálky sódy bikarbóny a pol šálky octu. Nechajte pôsobiť 40 -60 min a následne zalejte vriacou vodou.

čistenie odpadu soda ocet
Čistenie odtoku sódou bikarbónou

Ekologické čističe odtokov – skvelá alternatíva chemických čističov

V dnešnej dobe sú dostupné rôzne “environment-friendly” čističe. Tieto čističe sú netoxické, a používajú živé enzýmy ktoré v potrubí majú za úlohu “požierať” nečistoty. Odstránenie nečisoty trvá približne 24 hodín a funguje perfektne na vlasy v odtoku v kúpeľni  či masnoty zo zvyškov oleja v kuchyni.

bio čističe odtokov
Ekologické čističe odtokov

Mechanické čistenie potrubia

Čistenie pomocou pružiny, ktorú kúpite v každom železiarstve alebo v domácich potrebách.

mechanické čistenie odtoku
Tyčinky na čistenie odtokov

Vysokotlakové čistenie potrubia

Vysokotlakové čistenie potrubia pomocou prístroja s  vysoký tlak vody, ktorá rýchlo a spoľahlivo odstraňuje nečistoty z rôznych typov potrubia. Je dôležité, aby tento úkon vykonal odborník – inštalatér inak môže dôjsť k poškodeniu potrubia

vysokotlakové čistenie potrubia
Vysokotlakové čistenie potrubia

Upchaté potrubie pretrváva ? Je na čase zavolať odborníkov

Ak ste využili všetky možnosti – či už použite chemických pípravkov alebo rôznych domácich metód je ten správny čas obrátiť sa na odborníkov – inštalatérsku firmu. Budú u vás do niekoľkých minút a problém vyriešia rýchlo bez najmenšieho zaváhania. 

Previous

Je coca-cola na upchatý odtok dobrým riešením ?

Návod ako na čistenie odpadu octom a sódou bikarbónou

Next