Čo je obriezka?

| |

Obriezka už dávno nie je iba záležitosťou náboženského presvedčenia. Vie vyriešiť viacero zdravotných problémov a naplniť aj estetické potreby mužov. Obrezaný penis totiž nezlepšuje iba hygienu, ale aj mužské sebavedomie. S touto operáciou sú však stále spojené aj predsudky a obavy, no tie sú úplne zbytočné, nakoľko obriezka je bežným a bezbolestným zákrokom.

Čo je obriezka a ako prebieha?

Mužská obriezka, odborne nazývaná cirkumcízia, je chirurgický zákrok, pri ktorom je odstránená predkožka prekrývajúca žaluď penisu. Prečo sa robí obriezka? Okrem náboženských dôvodov, ktoré sú typické pre židovskú tradíciu, je v súčasnosti vykonávaná aj zo zdravotných a estetických dôvodov. Môže ísť o čiastočnú obriezku, alebo o úplnú, pri ktorej je odstránená celá predkožka. Samotný zákrok je bezbolestný a je kvôli nemu potrebné navštíviť skúseného lekára.

Pred obriezkou prebieha predoperačné vyšetrenie u urológa a u samotného chirurga. Je vhodné oholiť si okolie genitálií. Zákrok je vykonávaný v lokálnej anestéze a rany sú zošité samovstrebávacím šicím materiálom, teda jej priebeh je rýchly a praktický. A čo vás čaká po zákroku? Natieranie antiseptickou masťou, preväzy operačnej rany a dva týždne bez sexuálnej aktivity.

Kedy sa obriezka odporúča?

 

Lauros - obriezka

Obriezka sa neodporúča iba kvôli zdravotným dôvodom, často je spôsobom, ako skvalitniť sexuálny život partnerov, zvýšiť hygienu alebo zlepšiť sebavedomie muža.

Obriezka zo zdravotných dôvodov

  • Vyriešenie fimózy, teda stavu zúženia predkožky penisu, pri ktorej nie je možné ju pretiahnuť cez žaluď. Okrem zhoršenej hygieny hrozia aj problémy so stoporením penisu. Tento problém sa objavuje aj u detí.
  • Zmierni prejavy predčasnej ejakulácie, predĺži čas vzrušenia a ejakuláciu oddiali.
  • Zníženie rizika infekcie penisu.
  • Zníženie rizika rakoviny penisu.

Obriezka z estetických dôvodov

Najčastejším dôvodom obriezky z estetických dôvodov je nezrovnalosť vo veľkosti predkožky voči celkovej dĺžke penisu, najmä ak predkožka prevísa. Dôležitý je aj tvar penisu, ktorý sa môže esteticky vďaka obriezke výrazne zlepšiť. V tomto prípade vplýva obriezka veľmi pozitívne na psychiku muža. Obriezka spôsobuje aj optické zväčšenie penisu – skrýva v sebe potenciál celkového zlepšenia sexuálneho života muža. K pocitu väčšieho penisu dochádza aj vďaka lepšej možnosti stoporenia penisu pri vzrušení. Výsledkom je aj lepšia stimulácia pošvy žaluďom môže podporiť vaginálny orgazmus u žien.

Obriezka z hygienických dôvodov

Zlepšenie hygieny vďaka obriezke spočíva v tom, že na špičke penisu nebudú mať miesto žiadne plesne alebo iné hubovité ochorenia, ktoré by mohli spôsobovať svrbenie a zápach penisu. 

Obriezka z iných dôvodov

Pokiaľ nejde o obriezku kvôli fyzickému alebo psychickému zdraviu, podstupujú ju muži najmä z náboženských alebo kultúrnych dôvodov.

Obriezka u mužov a chlapcov 

Obriezku najčastejšie očakávame v ranom veku u malých chlapcov, ale vykonáva sa úplne bežne aj vo vyššom veku. Dôvodom nie sú iba zdravotné dôvody alebo náboženské presvedčenie. Tento zákrok je bežný, prebieha rýchlo a čoraz častejšie sa vykonáva z estetických dôvodov a kvôli zlepšeniu sexuálneho života. 

Čo je čiastočná obriezka?

Čiastočná obriezka sa vykonáva najmä kvôli podpore sebavedomia muža a z estetických dôvodov. Prebieha rovnako ako úplná obriezka, ale nie je pri nej odstránená celá predkožka, ale iba jej časť, ktorá pôsobí na penise nadbytočne. Je vhodným riešením pre mužov, ktorí nie sú presvedčení o úplnom odstránení predkožky. 

zdroj FOTO : freepik.com

Previous

Banky opäť zvyšujú úroky – ako sa brániť

Posuvná brána na koľajnici – výhody a nevýhody

Next