Domáca zabíjačka – aký je postup a čo budete potrebovať?

| |

Domáca zabíjačka je niečo, čo rozhodne patrí medzi slovenské tradície, a oplatí sa ju aspoň raz zažiť. Je to vyslovene dedinská záležitosť, kedy sa stretne celá rodina, a keďže zabíjačka trvá celý deň, má čo robiť každý jej člen. Zabíjačka pre mnohých znamená aj družné stretnutie s alkoholom, a na konci dňa aj s chutnými bravčovými špecialitami. Dnes sa pozrieme na to, ako zabíjačka vlastne prebieha, a čo všetko na ňu budete potrebovať.

Čo budeme potrebovať na zabíjačku?

Treba si dobre premyslieť kedy zabíjačku robiť. Ideálne je chladnejšie a suché počasie, maximálne do 12 stupňov Celzia, aby sa mäso nepokazilo. Ešte predtým ako zavoláte rodinu a majstra mäsiara, je treba zabíjačku ohlásiť.

Ohlásenie zabíjačky:

Aj zabíjačka ošípanej podlieha platnej legislatíve, preto je potrebné ju ohlásiť na regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS).  Postup sa líši, ak si ošípanú chováte doma sami, alebo si ju kúpite. Pri vlastnom chove si musíte zviera zaregistrovať. Dostanete registračné číslo, ktoré použijete aj pri zabíjačke.

Ak si ošípanú kúpite, či už na dochovanie alebo rovno na zabíjačku, budete sa tiež musieť zaregistrovať a vyplniť dva formuláre. Aj v tomto prípade musíte zabíjačku ohlásiť na RVPS aspoň deň vopred.

Priebeh domácej zabíjačky

A pozor! V deň zabíjačky odoberte aj kus surového mäsa ako vzorku, ktorú uchovajte v chlade, a následne ju doručte osobne alebo kuriérom na príslušnú RVPS. Tento proces slúži na ochranu zdravia ľudí pred možnými nákazlivými chorobami.

Náradie a ingrediencie, ktoré budete potrebovať na zabíjačku :

Jatočnú pištoľ, nabrúsené nože, pílky, lano, vedrá, hrnce, kotlík, horák na opaľovanie srsti, koryto, trojnožka na zabíjačku, dosky na krájanie, papierové obrúsky, nádoby, lyžice, varešky, plničky klobás a jaterníc, potravinárke rukavice, koreniny, cibuľu, cesnak, pitnú vodu, a mnoho iného, podľa toho, aké výrobky sa chystáte robiť.

Priebeh domácej zabíjačky

Najskôr sa musí prasa zviazať a omráčiť. V žiadnom prípade nesmie trpieť. Omráčenie prebieha pomocou jatočnej pištole, ranou do stredu hlavy v oblasti mozgu. Tým sa zabezpečí, že prasa nebude nič cítiť. V tomto prípade sa obráťte na skúseného majstra mäsiara. Potom zviera prevráťte na pravú stranu a nechajte vykrvácať. Týmto sa získa mäso najvyššej kvality. Ďalej prichádza na rad čistenie prasaťa, kedy sa zbavuje štetín a pokožky. To sa deje sparením v horúcej vode v koryte, a opaľovaním horákom.Dôkladne očistite celé prasa.

Porcovanie prasaťa

Najskôr treba zviera zbaviť vnútorností. Tento proces sa nazýva vyvrhnutie. Prasa sa zavesí za zadné nohy, a nareže sa smerom dole od konečníka. Ako prvé sa vyberú pohlavné orgány a potom črevo aj so žalúdkom. Vnútornosti treba osprchovať studenou vodou a začať spracovávať.

Následne prichádza na rad samotné porciovanie mäsa. Pomocou mäsiarskej pílky sa prasa rozpolí pozdĺž chrbtice a opláchne sa studenou vodou. Porciovanie sa začína pri oblasti stehna a pokračuje smerom nahor. Aj tento proces má svoje pravidlá, ktoré skúsený majster musí ovládať a mäso rezať presnými a ostrými sekmi.

Výroba domácich výrobkov

Po tomto prichádza na rad tá najlepšia časť zabíjačky, a to je výroba jaterníc a zabíjačkových špecialít. Najskôr si dôkladne poumývajte črevá. Tie tenké sa používajú na klobásy, no a hrubé črevo je vhodné na jaternice. Do žalúdka sa zase dáva tlačenka.

Z vnútorností sa vyrába spomínaná tlačenka, huspenina a iné špeciality, ktoré sa líšia v každom kraji. Časť vnútorností sa používa aj do jaterníc. Vývar z vnútorností zase poslúži ako základ na zabíjačkovú polievku.

Keď sa už nachystajú a pripravujú všetky delikatesy, môžete si dať aj vyškvariť sadlo, a večer rozkúriť vašu udiareň, v ktorej si viete zaúdiť lahodné klobásky. 

zdroj obrázkov: freepik.com

Previous

Neodtekajúci odtok – ako postupovať?

Rady a tipy pri výbere sauny

Next