Rady a tipy pri výbere sauny

| | ,

Poriadny relax po náročnom dni v práci a zároveň podpora vášho zdravia a prevencia rozličných ochorení – to všetko vám môže ponúknuť domáca sauna. Je pre vás vhodnejšia domáca fínska sauna alebo infrasauna? Na nasledujúcich riadkoch nájdete tie najpodstatnejšie informácie o saunách na doma.

Interiérová alebo exteriérová sauna?

Ak sa rozhodnete pre saunu na mieru, môžete si ju postaviť v podstate kdekoľvek, pretože jej rozmery budú prispôsobené vašim možnostiam. Interiérová sauna sa môže používať celoročne veľmi pohodlne, postavte si ju blízko sprchy alebo vane. Exteriérová sauna zase jednoduchšie dosiahne vysoké teploty a v zime sa môžete schladiť rovno v snehu, čo môže byť zábavné osvieženie vášho dňa. Interiérová sauna je pohodlnejšia pre seniorov, keďže kvôli saunovaniu nemusia vychádzať z domu, zatiaľ čo exteriérová sauna sa po použití jednoduchšie vyvetrá a zbaví vlhkosti.

Ekosauny.sk | Sauna na mieru

Aký typ sauny si vybrať?

Zvyčajne si vyberáme z týchto typov sáun:

  1. Sauny na drevo – ich vyhriatie funguje pomocou horenia dreva, čo je príjemné kvôli relaxácii pri pohľade do ohňa. Sú pomerne teplé a ich teplota sa nedá korigovať tak jednoducho.
  2. Infrasauny – telo zahrievajú pomocou infračerveného žiarenia a jednoducho sa koriguje ich teplota, vďaka tomu sú vhodné aj pre mladších aj pre starších ľudí. Nahrievajú sa veľmi rýchlo.
  3. Fínske sauny – najtradičnejší typ sauny je založený na uvoľňovaní pary polievaním horúcich kameňov. Jej teplota je vyššia ako napríklad v prípade infrasauny.
  4. Bio parné sauny – fungujú na princípe klasickej parnej sauny, ale pridávajú sa rôzne bylinky, čo pôsobí blahodarne na naše dýchacie cesty. Pôsobia upokojujúco a regeneratívne na našu nervovú sústavu, najmä po pridaní levandule, rozmarínu alebo mäty.

Zdravotné benefity jednotlivých typov sáun

Vysoká teplota fínskej sauny posilňuje imunitu, pretože pomáha vypotiť z tela toxíny. Intenzívne potenie a pôsobenie vysokej teploty zároveň uvoľňuje svaly, čo ocenia napríklad športovci po intenzívnom výkone. Ako už bolo spomenuté, bio parná sauna využíva aj silu byliniek vo forme aromaterapie a tiež prináša relax našej vystresovanej psychike. Domáca infrasauna je zase využiteľná pre všetky vekové skupiny. Všetky typy sáun podporujú aj krvný obeh a tým zlepšujú regeneráciu tela.

zdroj obrázkov: freepik.com

Previous

Domáca zabíjačka – aký je postup a čo budete potrebovať?

Ako funguje výkup nehnuteľnosti

Next