Fimóza liečba- zúžená predkožka. Ako ju liečiť u detí a v dospelosti u mužov?

| |

O príčinách prirastenej predkožky existuje veľa mylných presvedčení. Preto vám prinášame najdôležitejšie informácie o fimóze u detí aj u dospelých.

Čo je fimóza a prečo dochádza k zúženej predkožke?

Fimóza je zúženie predkožky, kvôli ktorému nie je možné pretiahnuť predkožku cez stoporený žaluď penisu. Spôsobuje problémy už v detstve, najmä pri hygiene a komplikovanejšom močení. V dospelosti naďalej narúša hygienu a zároveň erekciu a pohlavný život muža.

Príčina je jednoduchá – všetci chlapci sa rodia s predkožkou spojenou so žaluďom. Predkožka sa uvoľňuje iba postupne, po pôrode, v priebehu prvého roku života. Rodičia tomu napomáhajú nenásilným preťahovaním predkožky pri kúpaní. Pokiaľ tento stav pretrváva aj do vyššieho veku alebo až do dospelosti, musí sa fimóza riešiť pravidelným strečingom alebo operačne, obriezkou. U dospelých môže byť fimóza aj prejavom pohlavnej alebo kožnej choroby.

Muž s fimózou, plánuje obriezku
zdroj: freepik.com

Aký je rozdiel medzi fimózou u detí a fimózou u dospelých mužov?

Zatiaľ čo u detí sa môže vyskytnúť aj tzv. nepravá fimóza, ktorá časom zmizne, u dospelých je nutné ju akútne liečiť. Fimóza u detí zasahuje predovšetkým do hygieny. U dospelých významne ovplyvňuje sexuálny život a tým aj psychiku človeka. Ideálnym riešením je obriezka u muža. Napokon poznáme aj parafimózu, teda stav, kedy sa predkožka zasekne pod žaluďom, ktorý sa častejšie vyskytuje u detí a je nutné riešiť to operačne.
Zaujíma Vás ako vyzerá zúžená predkožka? Tento článok pre Vás pripravujeme a už čoskoro ho zverejníme.

Ako je možné fimózu liečiť?

Detská fimóza sa prejavuje ako „prilepená“ predkožka na penise. Pri hygiene by sa mala pravidelne preťahovať cez žaluď, avšak iba nenásilne. Pokiaľ to nejde, pomáhame si krémom na fimózu, ktorý sa nanáša na predkožku. Pomôcť môže aj harmančekový obklad. Do troch rokov dieťaťa fimózu zvyčajne inak neliečime, ale jednoduchým spôsobom, ako si s ňou poradiť raz a navždy, je obriezka u detí, odborne nazývaná cirkumcízia. Skvelou správou je, že prebieha v celkovej anestéze a nemusíte sa obávať bolesti.

Liečba fimózy u dospelých prebieha podobne. Najskôr je odporúčaný strečing, teda postupné naťahovanie predkožky v harmančekovom kúpeli. Môže sa pridať aj krém na fimózu. Ideálnym riešením zabezpečujúcim kvalitnú hygienu aj pohlavný život je však obriezka u muža.

Previous

Krtko na odpad – ktorý je ten najlepší?

Únik vody v stene – ako ho lokalizovať?

Next