Krtko na odpad – ktorý je ten najlepší?

| |

Upchaté odpadové potrubie vie pokaziť deň a aby všetko opäť fungovalo hladko, budete potrebovať pomoc krtka. Chemický, mechanický, elektrický krtko na odpad… Aké sú medzi nimi rozdiely vo výkone a v cene?

Čističe odpadov

Ide o silné chemické látky, ktoré najmä v kontakte s horúcou vodou vytvoria prostredie, v ktorom sa rozpúšťa mastnota, zvyšky jedla, celulóza a dokonca aj vlasy. Stačí ich nasypať alebo naliať do odpadu, do WC misy alebo do sifónu a zaliať vodou. Jediným negatívom je skutočnosť, že ide o nebezpečné chemikálie, preto s nimi musíte zaobchádzať opatrne, chrániť si pokožku, oči a nesmú k nim mať prístup deti.

Tu sú najobľúbenejšie z nich:

  • Sifo čistič odpadov, vhodný do kuchyne a vďaka obsahu hydroxidu sodného aj do kúpeľne, kde rozpustí okrem mastnoty aj vlasy a chlpy. Približná cena – 2,89 €
Sifo čistič sifónov na upchaté potrubie
  • Stura Facile, na rozdiel od Sifa nejde o prášok, ale o tekutinu. Obsahuje kyselinu sírovú, preto sa hodí aj na čistenie upchatej toalety. Približná cena – 3,87 €

Pružiny na čistenie odpadu

Hovorí sa im aj mechanický krtko a používajú sa veľmi jednoducho. Zastrčíte ich do upchatého kanálu čo najhlbšie a otáčate nimi. Potom ich vytiahnete spolu s nečistotami von. Zachytia hrubé nečistoty, vlasy, ale aj nezvyčajné predmety, napríklad detské hračky.

Mechanický krtko môže mať rôzne hrúbky a dĺžky. Táto pružina na čistenie potrubia je dostupná ako voľne stočená (približná cena 14 €), alebo ako schovaná v bubne, vďaka čomu sa jednoduchšie namotáva späť, odkladá a jej pohyb môžete podporiť vŕtačkou (približná cena 22 €).

Pružina na krtkovanie

Elektrický krtko na odpad

Má dve základné formy – štetinovú, ktorá funguje podobne ako mechanická pružina opísaná vyššie, a tlakovú, ktorá využíva silu vody narážajúcej na steny potrubia. Podľa dĺžky dosahu, sily výkonu a metódy čistenia sa cena pohybuje od 350 až po 3000 €. Pokiaľ bývate v rodinnom dome a nebojíte sa ovládania väčších strojov, odporúčame investovať do krtka tryskami na konci, cez ktoré prúdi voda pod silným tlakom.

Profesionálne krtkovanie

Pri udržiavaní domácnosti nastanú aj chvíle, kedy by ste sa nemali púšťať do opravy bez odborníka. Havarijná inštalatérska služba krtkovanie Bratislava je k dispozícii nonstop a ponúka širokú škálu odborných zásahov. V prípade upchatých odpadov ich budete potrebovať najmä vtedy, ak vám niekde na dvore alebo doma cez stenu presakuje voda, keď sa z toalety alebo z odtokov vo vani šíri nepríjemný zápach aj keď ste už vyskúšali napríklad Sifo, alebo vtedy, keď sa voda nesplachuje a neodteká, ale vracia sa späť aj s odpadom.

Previous

Ako používať tuhý šampón a aké sú jeho výhody?

Čo je fimóza a ako ju liečiť?

Next