Návod ako na čistenie odpadu octom a sódou bikarbónou

| |

Umývadlo v kuchyni si musí poradiť aj so zvyškami jedál a s olejom z vyprážania, v kúpeľni zase šarapatia naše vlasy, chlpy a kozmetické prípravky a pomôcky. Pravidelne by sme preto mali venovať pár minút čisteniu odpadu sódou a octom. Ide o ekologické a finančne nenáročné odstránenie pachu, nečistôt a baktérií.

Ako vyčistiť odpad jedlou sódou a octom

Ak voda z umývadla dobre neodteká a zároveň sa z neho šíri nepríjemný pach, zrejme sa v ňom vytvorila tuková zátka a potrubie bude upchaté. Kombinácia kyslého octu a zásaditej sódy vytvorí účinný čistič odpadu. Do odtoku najskôr nasypte pol hrnčeka sódy bikarbóny. Potom doňho nalejte pol hrnčeka octu. Medzi týmito látkami prebehne chemická reakcia, ktorá rozloží mastné kyseliny na mydlo a glycerín. Po pätnástich minútach odpad zalejte vriacou vodou, ktorá ešte viac podporí čistiaci efekt a jej tlak môže nadvihnúť usadeniny v sifóne.

Čo robiť, ak čistenie sifónu octom a sódou bikarbónou nestačí?

Tvar sifónu spôsobuje pohodlné usadzovanie nečistôt. Prvou pomocou je pri jeho čistení zvon, ktorý priložíme na otvor v umývadle a pumpovaním vytvoríme podtlak, ktorý nadvihuje usadené nečistoty. Pri čistení sifónu v sprchovom kúte pomôžu aj špeciálne dlhé tenké kefky so štetinami po celom obvode. Ponoríte ich do odtoku, zakrútite a vytiahnete usadené vlasy a chĺpky spolu s nechcenou mastnotou. Pokiaľ nič z toho nezaberie, bude potrebné hľadať problém hlbšie, a zavolať vodoinštalatérov, ktorí sa venujú krtkovaniu. Ide o proces čistenia potrubia pomocou tlaku vody, ktoré spoľahlivo prerazí aj väčšie nánosy špiny. 

Ako zabrániť upchatiu odtoku a sifónu

Popri všetkých povinnostiach, ktoré denne stíhate, zrejme nemáte náladu riešiť ešte aj upchatý odpad. Aj v tomto prípade platí, že je lepšie problému predchádzať, ako ho riešiť. Celá rodina by si mala osvojiť nasledujúce pravidlá:

  1. Zvyšky jedál, ani tie najmenšie kúsky, nepatria do umývadla. Z tanierov, misiek a hrncov ich oškrabte a dajte domácim zvieratkám alebo vyhoďte do koša. Nesplachujte ich ani do toalety!
  2. Použitý olej zbierajte do nádoby a odovzdajte na zbernom dvore.
  3. Dámske hygienické pomôcky nikdy nevhadzujte do toalety. Nepatria do nej ani kuchynské utierky, pretože majú pevnú štruktúru a nerozpadnú sa ľahko na menšie kúsky.
  4. Pred umývaním vlasov sa najskôr dôkladne učešte a vypadnuté vlasy vyhoďte na kompost alebo do koša.
  5. Raz týždenne nalejte do všetkých odtokov vriacu vodu. Funguje ako preventívne odstránenie mastnoty.
Fotky vytvoril halayalex – www.freepik.com
Previous

Časté chemické čistenie potrubia spôsobuje vážne problémy

8 tipov, ako odstrániť vodný kameň z WC

Next