8 tipov, ako odstrániť vodný kameň z WC

| |

Vodný kameň na wc je bežnou záležitosťou mnohých domácností. Objavuje sa najmä v oblasti nádržky či záchodovej misy. Ak viete o tom, že tam máte vodný kameň, je to potrebné riešiť čím skôr. V opačnom prípade by to mohlo prehĺbiť do nepríjemných komplikácií. 

Viete vôbec, prečo vodný kameň vo wc vzniká? Nemusíte sa báť, že ste niečo pokazili. Tento problém trápi množstvo domácností a dôvodom je samotná voda. Tá obsahuje horečnaté zložky, ktoré sa usadzujú. Voda vo wc je neustále cirkulovaná, čo je dôvodom pravidelného usádzania. 

Základom je prevencia. Aby sme vám to čo najviac uľahčili, prinášame vám tipy, ako vyčistiť wc od vodného kameňa. Nechajte sa inšpirovať, vďaka čomu bude vaša záchodová misa žiariť čistotou. 

Nezabúdajte však na to, že v niektorých prípadoch už môže byť neskoro, a to sa odrazí na upchatom záchode, kedy je jediným riešením krtkovanie. Nebudeme však vopred predbiehať a najskôr si povieme niečo o produktoch, ktorý vodný kameň v záchode či nádržke, dôkladne vyčistia.

Čistenie záchoda od vodného kameňa
Zdroj: freepik.com

1. Ocot na vodný kameň

Ocot sa radí medzi najekologickejšie alternatívy, ako vyčistiť záchod od vodného kameňa. Ide o skutočne nízko nákladový produkt, ktorý dokáže spraviť zázraky. Ak nalejete ocot do záchodovej misy, poprípade nádržky a necháte ho tam pôsobiť niekoľko hodín, vodný kameň určite zmizne. 

2. Čistenie wc coca colou

Určite ste už počuli o tom, že coca cola sa používa na čistenie záchoda. Nuž, je to naozaj pravda. Tento nápoj totiž obsahuje kyselinu fosforečnú a citrónovú. Čistenie wc coca colou je mimoriadne účinné. Určité množstvo nalejte do záchodovej misy a nechajte pôsobiť, až kým sa vodný kameň neuvoľní.

500Zdroj: freepik.com

3. Kyselina citrónová

Kyselina citrónová účinne odstraňuje usadeniny. Jej výhodou je, že nezapácha, vďaka čomu je skvelým riešením na vyčistenie vodného kameňa v záchode, nádržke či záchodovej mise. Ide o veľmi prístupnú alternatívu, ktorá je, okrem iného, skutočne ekologická.

4. Čistiace prostriedky na záchod

Aj napriek tomu, že tieto produkty určitým spôsobom chemické látky obsahujú, sú vysoko účinné. Čistiace prostriedky odstraňujú vápenaté usadeniny a zároveň dezinfikujú nádržku. Vo väčšine prípadov majú príjemnú vôňu, vďaka čomu sa považujú za skvelé riešenie pri čistení záchoda od vodného kameňa.

5. Kuchynská soľ na čistenie wc

V prípade, že nasypete do záchodovej misy pár hrstí soli a zalejete to vodou, zbavíte sa vodného kameňa rýchlo a účinne. Kuchynská soľ je totiž skvelým riešením na čistenie záchoda a nádržky. 

6. Tablety na vodný kameň do wc

Ak chcete vsadiť na istotu, skvelým riešením sú hotové tablety do wc. Vo väčšina prípadov osviežujú, odstraňujú usadeniny a zabraňujú ďalšej tvorbe vodného kameňa. Predchádzajú aj upchanému záchodu a sú výbornou alternatívou, ako účinne vyčistiť záchodovú misu a nádržku.

7. Domáca bomba na čistenie wc

Chcete si vyrobiť vlastný produkt na čistenie vodného kameňa? V tom prípade sú skvelým riešením domáce bomby. Ich príprava je skutočne jednoduchá. Potrebovať budete sódu bikarbónu, kyselinu citrónovú, saponát a kvapky esenciálneho oleja. 

8. Kyselina chlorovodíková

Ak hľadáte alternatívu, ako vyčistiť záchod od vodného kameňa, neváhajte použiť kyselinu chlorovodíkovú. Aj keď ide v tomto prípade o chemickú zložku, dokáže odstrániť aj tvrdé usadeniny. Predchádza tak upchatému záchodu, kedy je jediným riešením účinné krtkovanie. Veríme, že sme vás našimi tipmi inšpirovali a vyčistíte aj svoj záchod od vodného kameňa. Neváhajte použiť vyššie spomenuté produkty, ktoré vás rozhodne nesklamú, práve naopak. Vďaka čistému wc predídete mnohým problémom, ktoré by mohli vzniknúť zanesením nádržky a potrubia.

Previous

Návod ako na čistenie odpadu octom a sódou bikarbónou

Ako používať tuhý šampón a aké sú jeho výhody?

Next