Prepchávanie odpadov svojpomocne pomocou krtkovania

| |

Zase raz vás vytočila nesplachujúca toaleta, alebo ste sa chceli rýchlo osprchovať a odtok plný vlasov narobil v kúpeľni malú potopu? Hádam každý z nás už bojoval s upchatým umývadlom, vylovil z toalety niečo, čo do nej rozhodne nepatrí, alebo vytiahol zo sprchy chuchvalec vlasov. 

Možno ste si pomohli drôtom, vešiakom, alebo ste do toho išli odvážne vlastnými rukami. Takýmito pomôckami môžeme však narobiť viac škody ako úžitku. Na čistenie odpadov existujú špeciálne pomôcky, tzv. krtkovia, ktoré vám ušetria veľa času a energie.

Ako prepchať odpadové potrubie svojpomocne pomocou krtka?

Ak ste si už aj vy niekedy položili otázku, ako vyčistiť odpad, máme pre vás skvelý tip. Do rúk domáceho kutila rozhodne patrí mechanický krtko. Čistenie odpadov pomocou krtkovania je pomerne jednoduché. Krtko je vlastne pružina v rôznych dĺžkach a hrúbkach, ktorá je na vodiacom kábli. Najskôr ju zatlačte do odtoku a potom pomocou kľuky na konci pružiny otáčajte v smere hodinových ručičiek. Takto posúvate pružinu nižšie a nižšie do potrubia. Postupujte veľmi pomaly, aby ste nepoškodili potrubie alebo glazúru. 

Keď krtko narazí na odpor, môžete zmeniť smer otáčania kľuky. V tomto bode by mal krtko buď narušiť prekážku a voda začne odtekať, alebo ju na seba navinie, ak ide napríklad o vlasy. Pripravte sa preto na nechutný pohľad a pomaličky naviňte pružinu naspäť. 

Mohlo by vás zaujímať: Krtko na odpad – ktorý je ten najlepší?

Krtkovacia pružina na svojpomocné krtkovanie

Namiesto krtka môžete použiť aj vyššie spomínaný drôt, rôzne pružiny alebo chlpatý drôt určený na čistenie fajok. Celkové prečistenie odpadu podporíte aj naliatím horúcej vody, v ktorej je rozpustené mydlo alebo nasypaním sódy bikarbóny, ktorú zalejete octom. 

Mohlo by vás zaujímať: Je coca-cola na upchatý odtok dobrým riešením?

Ako prebieha prepchávanie odpadov profesionálmi?

V prípade spolupráce s profesionálmi prebieha celý proces omnoho jednoduchšie. Stačí zavolať a dohodnúť sa na čistení odpadu. Okrem havarijných stavov, kedy vás vytápa voda z toalety alebo z vane, si odborníci poradia aj s dlhodobými problémami v podobe pomalého odtekania vody, upchatými sifónmi či zápachu z odtokov. 

Okrem prepchávania odpadu dokážu skontrolovať aj jeho stav. Zvyčajne prídu do niekoľkých hodín a majú so sebou základné vybavenie. Odborné krtkovanie využíva elektrických, mechanických aj chemických krtkov, riešenie vám sami navrhnú na mieru. 

Či už ide o toaletu, sprchu, vaňu alebo kuchynský drez, čokoľvek z nich vytiahnete bude vzbudzovať odpor. Vďaka profesionálnym inštalatérom sa nielenže nezašpiníte, ale ani nebudete musieť pozerať na to, čo sa z potrubia vytiahne. Odborní inštalatéri nám jednoducho doprajú pohodlie, do ktorého sa oplatí investovať.

Previous

Únik vody v stene – ako ho lokalizovať?

Najlepšie krtkovanie Bratislava

Next